PL | ENG

Nasz regionWOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Województwo Podkarpackie – brama Europy, przestrzeń nowoczesnej gospodarki, niewyczerpanej przyrody, kultury i… możliwości. Czyste i nowoczesne technologie światowej Doliny Lotniczej, informatyki, telekomunikacji, farmacji sąsiadują tu z przestrzenią aktywnego wypoczynku, górskiej przyrody, wielokulturowości i kreatywności. Nowoczesne lotnisko, autostrada Wschód-Zachód, unijne przejścia graniczne, skrzyżowanie europejskich tras, gotowe tereny inwestycyjne specjalnych stref ekonomicznych i zasoby młodych wykształconych ludzi sprawiają, że dziesiątki światowych firm właśnie tu lokują swoje siedziby. A po godzinach? Aktywny wypoczynek na lądzie, wodzie i w powietrzu – szybownictwo, paralotniarstwo, żeglarstwo, narciarstwo, bezkresne wędrówki i wyprawy rowerowe po setkach kilometrów szlaków. A wszystko to w otoczeniu dzikiej przyrody, karpackich krajobrazów, legendarnych Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Do tego zanurzenie w różnorodnej bogatej kulturze, architekturze i sztuce pogranicza, czas i miejsce na spokój, twórczość i spojrzenie na zabiegany świat z góry. Z lotu ptaka.

Województwo Podkarpackie, to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Przyroda Bieszczad i Beskidu Niskiego to magiczny świat łączący w sobie dzikość i harmonię, to świat ekscytujących wrażeń, a zarazem miejsce ciszy i spokoju. Podziwianiu uroków Podkarpacia ułatwia ponad 90 tras pieszych o łącznej długości ponad 2800 km, z których większość jest ulokowana na obszarze Bieszczad i Beskidu Niskiego.

Podkarpacka część Roztocza Wschodniego, z uzdrowiskiem w Horyńcu-Zdroju i niezwykłym roztoczańskim krajobrazem staje się coraz popularniejszym kierunkiem wśród turystów. W Województwie Podkarpackim przenikały się różne kultury, dlatego znajdują się tu liczne zabytki architektury drewnianej, sakralnej i świeckiej. Znajdziemy przykłady gotyckich kościołów, cerkwie prawosławne, greckokatolickie, zabytkowe dworki czy pałacyki myśliwskie. Podkarpackie, to także dawne siedziby wielkich rodów magnackich. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych oraz bezcennej kolekcji pojazdów konnych po rodzinie Potockich.

Południowo-wschodnia Polska, to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki. Region ten znany jest także z wysoko rozwiniętego przemysłu lotniczego (ponad 70 lat tradycji) oraz ośrodków kształcących pilotów (ponad 100 lat tradycji). W regionie skupione jest 90 % polskiej produkcji przemysłu lotniczego, działają ośrodki naukowo-badawcze i rozwija się zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Nic dziwnego, że to właśnie w Województwa Podkarpackim powstała Dolina Lotnicza będąca stowarzyszeniem firm, którego głównym celem jest przekształcenie regionu w jeden z wiodących w Europie ośrodków lotniczych. Województwo Podkarpackie, to przestrzeń, która harmonijnie łączy najnowocześniejszą technologię z dziką, majestatyczną przyrodą.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów,
tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: urzad@podkarpackie.pl
www.podkarpackie.plMIASTO RZESZÓW

Rzeszów jest dynamicznie rozwijającym się miastem młodych, przedsiębiorczych ludzi. Średnia wieku mieszkańców wynosi 39 lat. Miasto posiada bardzo dobrą dostępność komunikacyjną, dzięki autostradzie A4 i drodze ekspresowej S19. Bardzo dużym atutem miasta jest Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, dysponujący drugim pod względem długości w Polsce pasem startowym, na którym mogą lądować największe samoloty. Z Rzeszowa można dostać się bezpośrednio m.in. do Londynu, Paryża, Berlina, Oslo i Warszawy.

6 rzeszowskich uczelni kształci ok. 50 tys. studentów, na kierunkach takich jak: nanotechnologia, lotnictwo i kosmonautyka, inżynieria medyczna, zarządzanie ruchem lotniskowym, kierunek lekarski. W najnowszym raporcie firmy PwC Rzeszów został nazwany miastem sukcesu gospodarczego. Stolica Podkarpacia jest siedzibą licznych klastrów, m.in.: lotniczego, informatycznego, tworzyw sztucznych oraz dobrej jakości życia. Najbardziej znane rzeszowskie firmy to Pratt & Whitney Rzeszów, Heli-One, MTU, Borg Warner, Asseco Poland, Marma Polskie Folie, Deloitte, PwC.

Miasto zapewnia mieszkańcom możliwość korzystania z bogatej oferty kulturalnej i sportowej. Do największych imprez odbywających się cyklicznie w Rzeszowie należą: Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, Święto Paniagi, Maraton Rzeszowski, Rajd Rzeszowski, Tour de Pologne.

Urząd Miasta Rzeszowa
Rynek 1, 35-064 Rzeszów
tel. 17 875 47 42, fax 17 875 41 05
e-mail: umrz@erzeszow.pl
www.rzeszow.pl